logo-samandehi

جستجو در سایت :

توربو شارژر و صدمه به آن

توربو شارژر و صدمه به آن

اغلب دیده شده که رانندگان به غلط هنگام خاموش کردن موتور ماشین آلات با دادن گاز شدید آنرا خاموش می کنند. این کار در عرض چند ثانیه منجر به صدمه جدی به توربو شارژرمی گردد.

زیرا با خاموش کردن ناگهانی دستگاه؛ توربو شارژر که دارای دور بسیار بالائی (بطور متوسط ۱۰۰۰۰۰ دور در دقیقه) نسیت به دور موتور (۲۰۰۰ تا حداکثر۳۲۰۰ دور در دقیقه) می باشد. ناگهان روغن آن که از موتور تغدیه می شود قطع شده و به علت دمای زیاد توربوشارژر؛ روغن خروجی آن که هنوزدر مجرای خروجی است تبدیل به روغن سوخته و یا ذغال کک coking شده و مجرای خروجی را می بندد. سپس با روشن شدن بعدی و مجدد موتور؛ روغن ورودی که تحت فشار بوده راه خروج ندارد و به شافت توربوشارژر فشار وارد آورده و باعث لرزش شدید آن و انتقال ذغال ها به درون پوسته کمپرسور و شکستن پره آن و خراش پوسته می شود.

برای رفع این این مشکل بایستی رانندگان هنگام خاموش کردن دستگاه بگذارند موتور حداقل دو دقیقه به صورت دور ارام  IDLE ودر جاکار کرده و سپس آنرا خاموش کنند.

عدم استفاده صحیح از توربو شارژر و صدمه به آن بسیار از بازدهی و شتاب خودرو کاسته و به تبع آن مشکلات موتوری دیگر برای خودروی شما پدید میاورد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *