logo-samandehi

جستجو در سایت :

دلایل نقص در سیستم کلاچ خودرو

دلایل نقص در سیستم کلاچ خودرو

در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به علل و دلایل مختلفی بیاندازیم که باعث ایجاد عدم کارایی و نقص در سیستم کلاچ خودروی ما می‌شود. با ما همراه باشید تا این دلایل را مرور کنیم:

۱- فنرهای اتصال دهنده صفحه فشار که جنس آن از چدن می‌باشد دفرمه شده است که در اصطلاح آنرا دفرمه شدن فنر مرزی می‌گویند، این مورد دلایل خاص خود را دارد از جمله فشار و بار بیش از حد بر روی خودرو، هنگام پایین آمدن از سراشیبی‌ها به جای ترمز از دنده سنگین استفاده شده باشد، هنگام پارک کردن خودرو در سراشیبی به جای ترمز دستی از دنده استفاده شده باشد، دنده معکوس بیش از حد و استفاده از دنده سنگین هنگام رانندگی با سرعت بالا و ایجاد لقی بین هزارخاری شفت گیربکس و صفحه کلاچ که ناشی از خوردگی یا شکستگی دندانه‌های هزار خار است.

۲- فنر برگ یا صفحه‌ای که بین دولنت فشرده شده است شکسته باشد، این مورد به دلایلی از قبیل موارد زیر  اتفاق می‌افتد. بلبرینگ سفت هزارخار گیربکس معیوب شده باشد، یاتاقان هم مرکز کننده شفت هزار خار گیربکس و فلایویل معیوب شده باشد، شفت هزار خار گیربکس در نتیجه تاب برداشتن لنگی و چرخشی نا متعادل دارد و به دلیل هم راستا بسته نشدن موتور و گیربکس، شفت هزار خار گیربکس و فلایویل در یک محور نمی چرخند.

۳- آسیب دیدن دنده‌های هزارخار به دلایل زیر: بلبرینگ شفت هزار خار گیربکس معیوب شده است، یاتاقان هم مرکز کننده شفت هزار خار گیربکس و فلایویل معیوب شده است، شفت هزار خار گیربکس در نتیجه تاب برداشتن، لنگی و چرخش نا متعادل دارد، به دلیل هم راستا بسته نشدن موتور و گیربکس، شفت هزارخار گیربکس و فلایویل در یک محور نمی چرخند.

۴- آسیب دیدن بلبرینگ به دلایل زیر: گرم شدگی بیش از حد بلبرینگ در نتیجه خطای تنظیم بلبرینگ که قطعات پلاستیکی را ذوب کرده وروغن پس می دهد و باعث سختی چرخش بلبرینگ شده است، دوشاخه بلبرینگ معیوب شده است و حفظه بلبرینگ به دلیل کارکرد خارج از محور معیوب شده است.

۵- برخی از نواحی دیسک کلاچ سوخته است به این دلایل: لنت چرب و روغنی شده است، سیم کلاچ بدرستی کار نکرده است ( خودروهای سیمی )، سیلندرهای مرکزی هیدرولیک کلاچ خراب شده و یا هوا گرفته است ( خودروهای نوع هیدرولیکی ) و فنرهای دیافراگم ( خورشیدی ) معیوب شده و عمل جداسازی کلاچ را کند کرده است.

این مطلب ادامه دارد….


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *