logo-samandehi

جستجو در سایت :

نگهداری و افزایش عمر خودرو

بر اساس آمارهای منتشر شه از معتبرترین مراکز تحقیقاتی جهان عمر متوسط خودروها در جاده‌ها ۱۰ سال و میانگین سفر در هر سال نیز ۲۴۰۰۰ کیلومتر میباشد. با توجه به اینکه هر روز کیفیت محصولات و خودروها رو به افزایش است ولی کاربران علاقه دارند عمر ماشین را به حداکثر خود برسانند. برای آنکه عمر خودرو خود را ۴۰۰ هزار کیلومتر افزایش دهید راهکارهایی وجود دارد که انجام آن بسیار مفید میباشد.

 

۱- تعمیرکار و یا سرویس کار مناسب برای خودرو شما

مکانیک نیز مانند پزشک خودرو است و هرچه رابطه بلند مدتی با خودرو شما داشته باشد آن خودرو را بهتر میشناسد و تعمیراتی که بر روی خودرو شما انجام شده است را به خوبی میداند. البته با توجه به اینکه در سطح شهر مکانیک و تعمیرکار فراوان است و بسیاری از آنها نیز بی تجربه هستند و کار را بی کیفیت انجام میدهند شما باید در انتخاب تعمیرکار خودرو خود به شدت دقت نمائید تا این امر هم باعث کاهش هزینه شما شده و هم عمر خودرویتان را افزایش دهد.

 

تعمیرگاه معتبر اتومبیل

 

۲- در آرامش و به نرمی رانندگی کنید.

هرچه رفتار مناسبتری با خودرو خود داشته باشید خودرو شما نیز عمر بیشتری خواهد نمود. سعی کنید به صورت منظم تمام موارد خودرو خود را چک کنید و پیشگیری قبل از درمان انجام دهید.

 

۳- همیشه روغن خودرویتان را چک کنید

موتور ماشین های مدرن به گونه ای طراحی شده اند که حتما باید روغن های سبک برای آنها استفاده کرد تا کارکرد و مصرف سوخت مناسبی داشته باشند. مالک خودرو باید بداند ماشین او چه موتوری دارد و چه نوع روغنی برای آن مناسب است. اصولا بین ۵ هزار تا ۱۱ هزار کیلومتر باید روغن ماشین را عوض کرد. لازم نیست تند به تند روغن را عوض کنید اما فراموش نکنید دیرتر از آنچه کارخانه برایتان مشخص کرده است این کار را انجام ندهید. همیشه وقتی بنزین می زنید روغن را نیز چک کنید تا بالا باشد. فقط اینکه میان هر تعویض روغن می توانید ۵ هزار کیلومتر رانندگی کنید، دلیل نمی شود خودرو روغن بیشتری مصرف نکرده باشد.

۴- خودروی خود را در سایه پار کنید

تابش فرابنفش باعث کمتر شدن رنگ بدنه، پوسیدگی تودوزی و داشبورد و از بین رفتن چراغهای جلو اتومبیل میشود. موارد پلاستیکی درون خودرو بر اثر آفتاب خشک میشود، بنابراین توصیه میشود که خودرو را همیشه در پارکینگ و زیر سایه پارک کنید و اگر سایه برای پارک خودرو خود پیدا نکردید از سایه گیر سراسری برای شیشه جلو خودروتان استفاده کنید. نکته ای که لازم به توضح است این مورد است که همیشه خودرو خود را زیر درختان پارک نکنید، زیرا شیره درختان و فضولات پرندگان نیز خود عاملی مضر برای بدنه خودرو شماست.

 

۵- سیستم خنک کننده ماشین باید خنک باقی بماند

خرابی سیستم خنک کننده اتومبیل میتواند باعث خرابی موتور اتومبیل بشود. ساختمان آلومینیومی و بسته موتورهای امروزی به طور مکرر نمیتواند در شرایط انبساط‌ بخار آب‌ يا گاز در سيلندر موتور که در نتیجه گرمای بیش از حد است را تاب بیاورند، بنابراین شکلنگ رادیاتور و بخاری را دائما چک کنید و بعد از ۲۴۰ هزار کیلومتر آنها را تعویض کنید و در همین زمان بهتر است پمپ آب را نیز تعویض کنید، البته آنرا در زمان سرویس تسمه ها انجام دهید.

سیستم خنک کننده ماشین

۶- چک نمودن و تعویض تسمه تایم باید به موقغ صورت بگیرد

درست است که تعویض تسمه تایم هزینه دارد اما بهتر است بدانید در صورتی که تسمه تایم خودرو خود را به موقع تعویض نکنید و تسمه تایم پاره شود هزینه شما چند ده برابر شده و همچنین عمر خودرو شما را به شدت کاهش میدهد. بعترین زمان برای تعویض تسمه تایم ۵۰-۱۰۰ هزار کیلومتر و متناسب با نوع خودرو شما، جنس تسمه تایم و نحوه رانندگی شما میباشد. از آنجا که تسمه تایم اغلب پمپ خنک کننده را پیش می راند بسیار منطقی است در همین زمان این پمپ را نیز تعویض کنید.

 

۷- گرم کردن ماشین قبل از حرکت

به ویژه در زمستان و فصل سرد بسیار بهتر است که پیش از حرکت اجازه بدهید کمی موتور خودرو شما گرم شود. چرا که این کار باعث میشود تا روغن در موتور و ترمزها به دمای لازم برسد، یک دقیقه زمان برای اینکار کفایت میکند و بیشتر از آن باعث اتلاف بی مورد سوخت خواهد شد. در هوای سرد و زیر صفر درجه اگز سفر شما ضروری نبود از آن اجتناب کنید. استارت در این هوا برای خودرو سخت شده، گریس سفت شده و لوله ها و شلنگها یخ میزند.

 

۸- استفاده از بنزین مناسب

سعی کنید همیشه از بنزین مرغوب برای خودرو خود استفاده کنید، نکته ای که وجود دارد اینست که کیفیت بنزین تمام جایگاه های سوخت یکسان نیست که باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید و بهتر این است که هر چند وقت یکبار بنزین خالص و سوپر را برای خودرو خود انتخاب کنید.

۹- علائم و چراغ‌های روی داشبود و صفحه کیلومتر را جدی بگیرید

وقتی چراغی در خودرویتان روشن است از آن غافل نشوید و بی توجه به آن نباشید، اگر چزاغ موتور روشن باشد نشان میدهد که موتور شما مشکلی در موتور خود دارد و اگر چراغ روغن روشن باشد نشان میدهد که باید سریعا روغن موتور خودرو را تعویض نمائید. خلاصه اینکه به تمام علایم و چراغ‌های خودرو خود آگاه باشید.

 

چراغ خودرو


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *